Wypadek wypożyczonym samochodem - podpowiadamy, co powinieneś zrobić! - Carmines
Menu
×

Wypadek wypożyczonym samochodem – podpowiadamy, co powinieneś zrobić!

Wynajem samochodów to usługa, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych. Z oferty wypożyczalni korzystamy w czasie ważnych spotkań biznesowych, wyjazdów służbowych, na wakacjach, w dniu ślubu, studniówki, czy też wieczorów panieńskich i kawalerskich. Niestety podczas użytkowania pojazdu może dojść do stłuczki. Co robić, kiedy przytrafi nam się wypadek wypożyczonym samochodem? Czy będziesz zmuszony ponieść wszystkie koszty? Czy przysługuje Ci auto zastępcze? To pytania, na które chciałby poznać odpowiedź każdy, kto planuje skorzystać z usługi wynajmu pojazdu.

Przede wszystkim, zachowaj spokój

Niestety jako uczestnicy ruchu drogowego nie zawsze mamy realny wpływ na to, co dzieje się na drodze. Przyczyną kolizji może być zarówno nasza nieuwaga, jak i cudza nieostrożność lub brawurowa jazda. Zgodnie ze statystykami policyjnymi ryzyko zderzenia z innym pojazdem jest większe w godzinach szczytu w dużych miastach. Przyczyną wypadków często bywa też okres zimowy oraz trudne warunki atmosferyczne, co przekłada się na niesprzyjające warunki panujące na drodze.

Wypadek wypożyczonym samochodem to niewątpliwie bardzo stresująca sytuacja. Nie dość, że przytrafiło Ci się nieszczęście, to jeszcze pojazdem, który nie należy do ciebie. Jednak najważniejsze, aby zachować spokój i przestrzegać zasad opisanych w regulaminie wypożyczalni, z której usług korzystasz. Stosując się do zaleceń, masz szansę otrzymać samochód zastępczy i bezpiecznie wrócić do domu.

Podejmij kontakt z wypożyczalnią samochodów

Wypadek wypożyczonym samochodem wymaga ścisłego postępowania zgodnie z przyjętymi zaleceniami. Zdarza się jednak, że pod wpływem stresu nie wiemy, jak mamy postępować. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy zrobić, jest skontaktowanie się ze swoją wypożyczalnią. Jej pracownicy udzielą nam wszystkich niezbędnych wskazówek i pokierują krok po kroku, tłumacząc, co dalej powinniśmy zrobić. Ich celem jest nie tylko troska o samochód i pokrycie kosztów ewentualnych szkód, ale przede wszystkim zadbanie o osobę wypożyczającą pojazd. Wypożyczalnia samochodów w wielu przypadkach posiada ubezpieczenie, dzięki któremu można liczyć na auto zastępcze, które ułatwi możliwie jak najszybszy powrót w dalszą drogę.

Wykonaj oględziny wypożyczanego samochodu i powiadom policję

Kiedy staniemy się uczestnikiem wypadku, a na domiar złego poruszamy się nie swoim, lecz wypożyczonym pojazdem, warto zachować wyjątkową ostrożność. Przede wszystkim nie zgadzaj się na spisywanie z innym kierowcą uczestniczącym w stłuczce oświadczenia o spowodowaniu wypadku. Zamiast tego niezwłocznie oceń uszkodzenia swojego wypożyczonego pojazdu i wezwij policję, która pomoże ustalić przebieg kolizji. Procedura ta jest niezbędna, aby ustalić rzeczywistego sprawcę wypadku. Szczególnie gdy obie strony nie czują się odpowiedzialne za zaistniałą sytuację lub trudno jest ustalić, jak doszło do stłuczki. Do zdarzenia bezwzględnie należy wezwać policję, kiedy istnieje podejrzenie, że jeden z uczestników wypadku jest nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających, a także, kiedy w wypadku ktoś ucierpiał.

Jakie są konsekwencje i koszty spowodowania wypadku?

Aby ustrzec się przed kosztami związanymi ze spowodowaniem wypadku wypożyczonym samochodem, rekomendujemy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na czas użytkowania pojazdu. Pozwoli to zlikwidować udział własny najemcy w szkodzie, ponieważ ubezpieczyciel zobowiązany jest do pokrycia kosztów związanych z uszkodzeniem lub zniszczeniem wypożyczonego samochodu.

Samochód zastępczy z OC sprawcy

W razie stłuczki z OC sprawcy zazwyczaj możesz liczyć również na samochód zastępczy. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne, jeśli do zdarzenia doszło daleko od domu lub pilnie potrzebujesz dostać się w konkretne miejsce. Samochód zastępczy podstawiany jest na miejsce zdarzenia, co znacznie ułatwia dalszą podróż. Auto zastępcze z OC gwarantuje Ci więc bezpieczeństwo, które jest na wagę złota w trudnej sytuacji.

W Carmines dbamy o bezpieczeństwo kierowcy i samochodu

Korzystanie z usług wypożyczalni Carmines pozwala czuć się bezpiecznie naszym klientom. Fakt ten wynika z ubezpieczenia drogowego zawierającego się w cenie wynajmu, jakim zostały objęte pojazdy z naszej floty. Każdy z oferowanych samochodów osobowych oraz busów, posiada ważne ubezpieczenie OC, dzięki czemu klienci wypożyczalni są chronieni przed konsekwencjami finansowymi spowodowanej przez nich stłuczki lub wypadku. Kiedy natomiast sprawcą jest drugi uczestnik ruchu drogowego, to koszty naprawy samochodu pokrywane są z jego ubezpieczenia. Nasi klienci zapłacą więc jedynie za każdy dzień zwłoki związany z naprawą.

Oferowane w wypożyczalni Carmines samochody mają również ubezpieczenie AC, które pokrywa koszty uszkodzenia lub zniszczenia wynajętego samochodu. Ponadto, możesz liczyć na samochód zastępczy, który pozwoli Ci bezpiecznie dotrzeć do celu.

Powrót do strony blogowej