Wynajęty samochód został skradziony - co zrobić? - Carmines
Menu
×

Wynajęty samochód został skradziony – co zrobić?

Wynajęty samochód został skradziony – co zrobić?

Kradzież samochodu to zawsze olbrzymi stres dla jego właściciela. Straty finansowe, zgłoszenie sprawy na policję oraz kontakt z ubezpieczycielem to dopiero początek przykrych obowiązków, z którymi należy się zmierzyć. Sytuacja może okazać się jednak jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli w grę wchodzi kradzież wypożyczonego samochodu. Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji, aby zachować spokój w razie rabunku.

Kradzież wypożyczonego samochodu – konsekwencje

Kiedy pojawia się pilna potrzeba wypożyczenia samochodu, wiele osób nie zastanawia się zbyt długo nad firmą, z której usług zamierza skorzystać. Tymczasem niezweryfikowane wypożyczalnie potrafią kusić potencjalnych klientów obietnicą nowych aut w atrakcyjnych cenach. Jeśli proces wypożyczenia odbywa się bez przeszkód, można nawet nie poczuć, że coś jest nie tak, jak należy. Problem pojawia się, kiedy w grę wchodzą komplikacje, np. stłuczka, zarysowanie karoserii lub kradzież wypożyczonego samochodu.

Zdarza się, że dopiero nieszczęśliwe wypadki zachęcają klientów wypożyczalni do gruntownego zapoznania się z podpisaną umową. Niestety w przypadku kradzieży samochodu konsekwencje potrafią być bardzo dotkliwe. Podczas gdy jedne firmy w umowie mają zapis o kwocie odszkodowania, którą zobligowany jest zapłacić klient, inne mogą całkowicie nie uwzględniać ubezpieczenia. Jeśli jednak auto nie było ubezpieczone, nawet jeśli wypożyczasz je na 1 dzień, to szkody będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Ponadto, w umowach nieuczciwych wypożyczalni mogą znaleźć się zapisy, które znacznie komplikują uzyskanie odszkodowania. Idealnym tego przykładem jest zapis sugerujący, że jeśli auto zostanie skradzione z braku dostatecznej uważności, to winę ponosi wynajmujący. Jako brak uważności może być jednak potraktowane samo pozostawienie pojazdu na parkingu niestrzeżonym, dlatego kwestia ta jest mocno dyskusyjna.

Wniosek z tego typu sytuacji jest tylko jeden – na kradzież wypożyczonego samochodu należy się przygotować i zawsze dopuszczać do siebie taką ewentualność. Przed wypożyczeniem pojazdu każdorazowo dla własnego komfortu, należy sprawdzić pakiet najważniejszych dokumentów, w tym:

  • umowę zawieraną z wypożyczalnią,
  • AC,
  • OC,
  • NNW,
  • Pakiet Assistance lub Assitance Premium, który oznacza olbrzymie wsparcie dla kierowcy w razie kradzieży.

Z czym warto się zapoznać w tych dokumentach? Przede wszystkim należy upewnić się, że firma ubezpieczająca istnieje. Najlepiej, jeśli będzie to jeden ze znanych, dużych ubezpieczycieli, co powinno cię uspokoić. Należy również zwracać uwagę na zapisy dotyczące terytorium poruszania się wypożyczonym samochodem. Zdarza się, że ubezpieczenie nie obejmuje wyjazdów zagranicznych, a jeśli przytrafi ci w ich czasie kradzież, pozostaniesz z przykrymi konsekwencjami. Może to być nie tylko konieczność zwrotu wartości skradzionego auta, ale również zapłata kary związana z opuszczeniem kraju. Zanim więc wyjedziesz samochodem z wypożyczalni, sprawdź warunki umowy oraz ubezpieczenia.

Popularne samochody, na które polują złodzieje

Wśród najczęściej kradzionych samochodów w Polsce w 2020 roku, na czele rankingu znalazło się Audi A4 (214 sztuk). Dalej na liście wyróżniono BMW 5 (175 sztuk) oraz Audi A6 (159 sztuk). Z kolei ogólna kradzież najczęściej dotyczyła marek:

  1. Toyota – 787 sztuk,
  2. Audi – 778 sztuk,
  3. BMW – 628 sztuk,
  4. Volkswagen – 511 sztuk,
  5. Renault – 462 sztuki.

Jednocześnie warto jednak podkreślić, że ilość kradzieży samochodów w naszym kraju nie jest na szczęście zbyt wysoka. Warto jednak przygotować się na kradzież wypożyczonego samochodu, aby wiedzieć, jak się w razie czego zachować.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, kiedy zauważysz zniknięcie wypożyczonego samochodu, jest zgłoszenie sprawy na policję. Najlepiej w tym celu udać się na miejscowy posterunek, gdzie po złożeniu zgłoszenia otrzymasz raport policyjny, który potem może okazać się przydatny w całej procedurze. Dodatkowo warto zachować paragon za parking lub rachunek z hotelu z parkingiem strzeżonym, jeśli auto zostało skradzione właśnie z tej lokalizacji.

Kiedy sprawa zostanie już zgłoszona na policję, należy niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią, z której pochodził skradziony samochód. Wiele firm udostępnia dla swoich klientów numer telefonu, pod którym można zgłaszać pojawiające się podczas korzystania z pojazdu problemy. Rozwiązanie to jest na tyle wygodne, że pozwala zgłosić problem, nawet jeśli znajdujesz się poza granicami kraju. Po przyjęciu zgłoszenia firma wypożyczająca powinna poinformować o kradzieży ubezpieczyciela, który rozpocznie procedurę dochodzeniową.

Powrót do strony blogowej