Wynajem samochodu z kaucją czy bez? - Carmines
Menu
×

Wynajem samochodu z kaucją czy bez?

Wynajem samochodu z kaucją czy bez?

Kaucja za wynajem samochodu to całkowicie zwrotna opłata, którą można obecnie spotkać w wielu wypożyczalniach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ współczesne firmy oferują swoim klientom coraz nowocześniejsze oraz prestiżowe samochody o wysokiej wartości. Sprawdź, co to jest kaucja wymagana przez wypożyczalnie, ile wynosi kaucja za wynajem samochodu oraz czy należy się jej obawiać.

Co to jest kaucja?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest kaucja, warto w pierwszej kolejności uzmysłowić sobie, że opłata ta stosowana jest nie tylko w wypożyczalniach aut. Bardzo często dotyczy ona również wielu umów najmu, np. mieszkania, miejsca parkingowego, czy urządzeń elektronicznych. Nie warto więc wpadać w panikę, kiedy wypożyczalnia poprosi cię o pieniądze pod zastaw.

Kaucja to opłata, której celem jest zabezpieczenie interesu wypożyczalni w razie gdy:

  • najemca bez wcześniejszego uprzedzenia przedłuży zwrot pojazdu,
  • pojazd został zwrócony w złym stanie,
  • naruszony został którykolwiek punkt w podpisanej umowie najmu.

Kaucja za wynajem samochodu ma charakter zabezpieczenia dla wynajmującego, a każdy uczciwy klient wcale nie musi się jej obawiać. Jaka kaucja będzie jednak rozsądną kwotą, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Ile wynosi kaucja za wynajem samochodu?

Kiedy zdecydujesz się już na wynajem samochodu, warto dowiedzieć się, jaka czeka cię kaucja oraz na jakie koszty musisz się przygotować. Większość wypożyczalni na ogół stawia na stałą kwotę za wypożyczenie, która odnosi się do samochodów podobnej klasy. Im lepszy samochód, tym więcej pieniędzy będzie trzeba zostawić w depozycie. Wynajem samochodu luksusowego lub rzadko spotykanego może oznaczać większe koszty. Jaka kaucja średnio stosowana jest przez wypożyczalnie? Zazwyczaj kwoty te nie przekraczają kilku tysięcy i oscylują w granicach od 2 do 5 tysięcy złotych. Depozyt może być jednak jeszcze większy w przypadku tzw. supersamochodów oraz wyjątkowo rzadkich modeli.

W większości wypożyczalni kaucja honorowana jest na 3 sposoby:

  • Gotówką – podczas pobierania opłaty za wynajem samochodu, wypożyczalnia automatycznie dolicza do końcowej kwoty wysokość kaucji, która opłacana jest z góry. Przed dokonaniem transakcji, warto dowiedzieć się, jaki wysoki będzie depozyt, aby przygotować odpowiednią ilość pieniędzy i uniknąć straty czasu. Jeśli nie masz przy sobie odpowiedniej ilości gotówki, transakcję zawsze możesz opłacić kartą kredytową.
  • Przelewem – z wypożyczalnią możesz rozliczyć się również w formie przelewu. Zazwyczaj klienci proszeni są wówczas o dokonanie 2 transakcji – pierwszą stanowi opłata za wynajem, natomiast drugą wspomniana kaucja. Rozwiązanie to zalicza się do najczęściej wybieranych sposobów opłacania depozytów.
  • Blokadą środków na karcie kredytowej – forma ta pozwala uniknąć wpłaty pieniędzy na konto wypożyczalni, jednak wymaga zgody na zamrożenie środków na koncie, które stanowią równowartość kaucji. Aby firma wypożyczająca zgodziła się na przyjęcie tego typu kaucji, konieczne jest zgoda osoby wypożyczającej na piśmie.

Czy kaucja za wynajem samochodu jest zwrotna?

Wynajem samochodu i związana z nim kaucja to kwestia nurtująca wiele osób, jednak przy zachowaniu warunków umowy, wpłacona kwota jest całkowicie zwrotna. Jeśli natomiast podczas oddawania samochodu pracownik wypożyczalni stwierdzi uszkodzenie pojazdu lub inną niezgodność z umową, firma wypożyczająca ma prawo potrącić z kaucji kwotę niezbędną do naprawienia szkody. Pozostała wartość kaucji zostaje zwrócona wynajmującemu.

Wynajem samochodu bez kaucji – kiedy?

Wiele osób zainteresowanych wypożyczeniem auta zastanawia się, czy wynajem samochodu bez kaucji jest możliwy. Kwestia ta uzależniona jest od decyzji poszczególnych firm, które często stosują pewne ulgi dla niektórych klientów. Kaucja za wynajem samochodu często nie jest pobierana w przypadku najmu długoterminowego, który rządzi się nieco innymi prawami. Na zwolnienie z opłaty w wielu wypożyczalniach mogą również liczyć stali i zaufani klienci, którzy od dłuższego czasu korzystają z usług konkretnej firmy.

Wynajem samochodu bez kaucji jest oznaką dobrej woli, ale również zaufania wobec klienta. Trudno jednak go oczekiwać, kiedy z usług konkretnej firmy korzystasz po raz pierwszy. Warto więc być wyrozumiałym i postawić się w sytuacji wypożyczalni, która obcym osobom powierza niekiedy nawet bardzo drogie oraz unikatowe samochody. Kaucja w tym przypadku jest jedynym rozwiązaniem, które gwarantuje minimum bezpieczeństwa firmie wypożyczającej auto. Pamiętaj o tym, kiedy zostaniesz poproszony o wniesienie takiej opłaty.

Powrót do strony blogowej