Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu - to warto wiedzieć! - Carmines
Menu
×

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu – to warto wiedzieć!

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu – to warto wiedzieć!

Zamierzasz wypożyczyć samochód na urlopie lub w trakcie biznesowego wyjazdu? Przed podpisaniem umowy i odebraniem kluczyków powinieneś się zorientować, na czym polega ubezpieczenie wynajmowanego samochodu.

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Wypożyczalnie samochodów są zobowiązane wszystkimi przepisami, które odnoszą się do właścicieli pojazdów. Oznacza to, że dla każdego oferowanego auta musi zostać wykupione co najmniej obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ponieważ jednak ta polisa chroni tylko od odpowiedzialności za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego (np. innym kierowcom), wypożyczalnie kupują także dodatkowe polisy. Nieobowiązkowe ubezpieczenia dla wypożyczalni samochodów to przede wszystkim AC.

Jak działa ubezpieczenie AC samochodu z wypożyczalni? To proste. Jeżeli w czasie jazdy stracisz panowanie nad autem i w rezultacie uderzysz w drzewo, to odszkodowanie właścicielowi wypożyczalni wypłaci ubezpieczyciel – Ty będziesz zwolniony z odpowiedzialności. Analogicznie sytuacja będzie wyglądać, gdy przy wyjeździe z zatłoczonego parkingu zahaczysz o słupek.

Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu – czy warto?

Ubezpieczenie AC wypożyczonego samochodu to rozwiązanie korzystne dla każdego klienta wypożyczalni. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach takich polis.

Z reguły umowa ubezpieczenia AC wypożyczalni samochodów jest tak skonstruowana, że przewiduje udział własny. To część wartości szkody (może ona być wyrażona kwotowo i wynosić np. 1000 czy 2000 zł), którą będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Jeżeli w przeszłości wypożyczałeś już auto, to z pewnością wiesz, że warunkiem jest wpłacenie kaucji będącej właśnie równowartością udziału własnego w szkodzie. Dobrą wiadomością jest, że utraty kaucji w razie kolizji czy wypadku ze swojej winy możesz uniknąć – wystarczy, że kupisz ubezpieczenie wkładu własnego na wynajem samochodu.

Powyższa polisa nie jest jedyną, której zakup warto rozważyć. Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu to także:

  • ubezpieczenie NNW – w razie wypadku z tej polisy otrzymasz środki, za które będziesz mógł sfinansować leczenie czy rehabilitację,
  • ubezpieczenie assistance – jeżeli na trasie przytrafi Ci się awaria, ta polisa zapewni Ci fachową pomoc i usprawnienie auta na miejscu zdarzenia.

Dostrzegasz korzyści, jakie płyną z posiadania dodatkowych polis? Pamiętaj, że nie musisz samodzielnie szukać ofert ubezpieczycieli przed wypożyczeniem auta – wystarczy, że zapytasz pracownika wypożyczalni. Aby usprawnić proces wynajmu samochodów, wypożyczalnie współpracują z firmami ubezpieczeniowymi.

Odpowiedzialność za szkody w wynajętym aucie

Jak powinieneś postępować, jeżeli przytrafiła Ci się stłuczka wypożyczonym samochodem? Niezależnie od tego, czy jesteś poszkodowanym, czy też sprawcą, powinieneś:

  • skontaktować się niezwłocznie z pracownikiem wypożyczalni – od niego uzyskasz informacje o tym, jak dalej postępować i np. o samochodzie zastępczym,
  • wezwać na miejsce zdarzenia policję – w takiej sytuacji wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to z reguły za mało, nawet gdy sprawca przyznaje się do winy.

Jako osoba poszkodowana nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów – szkody w wynajętym aucie zostaną zlikwidowane z ubezpieczenia OC sprawcy. Jeżeli to Twoja nieuwaga doprowadziła do kolizji, to koszty naprawy poszkodowanego pojazdu zostaną pokryte z OC, z kolei szkody w aucie należącym do wypożyczalni zostaną zlikwidowane z AC. To, czy stracisz wpłaconą kaucję, zależy od tego, czy wykupiłeś ubezpieczenie wkładu własnego na wynajem samochodu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do artykułu: Wypadek wypożyczonym samochodem – podpowiadamy, co powinieneś zrobić!

Czy ubezpieczenie wynajętego samochodu chroni przed jego kradzieżą?

Jeżeli dla samochodu zostało zakupione ubezpieczenie AC, to zakres polisy obejmuje również kradzież. Aby uchronić się przed finansowymi konsekwencjami kradzieży auta, powinieneś upewnić się, że wypożyczalnia kupiła dla niego takie ubezpieczenie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Wynajęty samochód został skradziony – co zrobić?

Dzięki ubezpieczeniom – zarówno obowiązkowemu OC, jak i dodatkowym polisom – ryzyko związane z wynajmem samochodu zostaje ograniczone do minimum. Dobrze dobrane produkty ubezpieczeniowe zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa. W razie kolizji, wypadku czy kradzieży auta nie będziesz ponosił dodatkowych kosztów. Aby jednak tak właśnie było, wynajmu samochodu dokonaj dopiero po zorientowaniu się, jakie polisy kupiła wypożyczalnia i z jakich polis możesz skorzystać.

Powrót do strony blogowej