Przewóz zwierząt w samochodzie z wypożyczalni - co warto wiedzieć? - Carmines

Przewóz zwierząt w samochodzie z wypożyczalni – co warto wiedzieć?

Przewóz zwierząt w samochodzie z wypożyczalni – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy przewożenie zwierząt w samochodzie z wypożyczalni jest możliwe? Wszystko zależy od konkretnej firmy - w niektórych można otrzymać taką zgodę. Co jeszcze warto wiedzieć decydując się na przewóz psa czy kota samochodem, nie tylko wynajętym? Sprawdź szczegóły!

Przewóz zwierząt samochodem a kwestie prawne

Nie znajdziemy przepisów, które odnosiłyby się do przewożenia zwierząt. W takiej sytuacji art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt wyraźnie mówi, że jeżeli jakieś sprawy nie zostały uregulowane ustawą, to należy zastosować przepisy dotyczące rzeczy. W tym przypadku będzie to Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 61 ust 2. Ten mówi o przewozie ładunku w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania samochodem. Warto zwrócić również uwagę na art. 60 ust. 1, który zabrania używania pojazdu w sposób, który może zagrażać bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Co to oznacza w praktyce?

Pies, kot czy inne zwierzę nie powinno mieć możliwości swobodnego poruszania się w aucie. Musi być odpowiednio zabezpieczone, tak aby nie dostało się np. w okolice pedałów kierowcy. Z drugiej strony trzeba zadbać o to, aby zwierzę nie było narażone na dyskomfort czy stres. O tym ostatnim mówi art. 6 ustawy o ochronie zwierząt (zakaz znęcania się nad zwierzętami).

Przewożenie zwierząt w samochodzie z wypożyczalni

Usługa wynajmu samochodów cieszy się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego - takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, nie tylko podczas pobytu w innym miejscu niż okolica zamieszkania (np. z racji wyjazdu służbowego czy wakacji), ale również na co dzień. Wynajem na dłuższy termin to alternatywa dla zakupu pojazdu. Usługobiorca nie musi martwić się serwisem czy ubezpieczeniem. Nie oznacza to jednak, że nie posiada obowiązków względem pojazdów, a nawet pewnych ograniczeń. Najemca nie może w wypożyczonym samochodzie palić papierosów czy np. holować nim innych pojazdów. Auto należy zwrócić w takim stanie, w jakim zostało wynajęte. I tu rodzi się pytanie - czy wynajętym samochodem można przewozić zwierzęta? Wszystko zależy od konkretnej wypożyczalni - niektóre nie zgadzają się na taką opcję (np. w trosce o innych klientów, którzy będą korzystać z danego pojazdu, a zmagają się z alergią na sierść), a niektóre są za - oczywiście pod warunkiem, że auto wróci do wypożyczalni w niezmienionym stanie. To oznacza, że zwierzaka trzeba odpowiednio przygotować do podróży, a następnie we właściwy sposób go transportować.

Jak przygotować psa do podróży samochodem?

Niewątpliwie najczęściej przewożonym zwierzęciem w samochodzie jest pies. Jak odpowiednio przygotować go do długiej drogi? Wiele czworonogów niestety obawia się jazdy autem, kojarząc ją np. ze stresującą wizytą u weterynarza. Przed podróżą warto oswoić pupila z akcesoriami do przewozu psa (np. klatką - o tym więcej za chwilę). Warto wziąć je do domu, położyć blisko legowiska psa, by mógł je spokojnie obwąchać. Przed podróżą, jeżeli jeszcze nie posiadamy auta z wypożyczalni, trzeba już na 1-2 dni przed wyjazdem je wypożyczyć. Wówczas należy spacerować przy nim z psem i stopniowo wprowadzać zwierzaka do środka, by mógł poznać zapachy. Jeżeli zwierzę reaguje dobrze lub neutralnie  warto nagradzać go za to smaczkiem. Kolejny krok to przypięcie psiaka pasem lub zaproszenie go do klatki (w zależności od tego, z czego będziemy korzystać). Na koniec należy włączyć silnik i przejechać się choćby kawałek. Potem czynności te najlepiej powtórzyć jeszcze kilka razy wydłużając podróż.

Samemu też warto przygotować samochód do podróży. Nie należy wkładać do niego silnych zapachów czy odświeżaczy. Pies ma bardzo silny węch. Zbyt silny aromat może powodować u niego dyskomfort, co może odbić się na jego zachowaniu. Zadbaj także o ulubione legowisko dla psa do samochodu. Na czas podróży włóż do środka także ulubione zabawki. Być może pupil poczuje się lepiej, gdy będzie miał blisko siebie znajome, ulubione przedmioty.

psy w aucie - jak przewozić psa w samochodzie

 

Jak przewozić psa w samochodzie?

Najważniejsza zasada dotycząca przewozu zwierząt w samochodzie to zakaz swobodnego przemieszczania się po pojeździe. Trzymanie psa na kolanach czy pozwolenie mu na bieganie na tylnych siedzeniach to bardzo nieodpowiedzialne zachowania, które mogą skończyć się tragicznie. Wielu właścicieli podkreśla, że ich czworonóg jest bardzo spokojny i ułożony. Trzeba jednak pamiętać, że w stresujących momentach (i nie tylko) zwierzak może zachować się nieprzewidywalnie. W razie wypadku, czy nawet teoretycznie niegroźnej stłuczki, pupilowi grozi ogromne niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

Na rynku znajdziemy dzisiaj mnóstwo rozwiązań, które zabezpieczają zwierzę w podróży, nie powodując u niego nadmiernego stresu. Zaliczamy do nich między innymi specjalny pas dla psa do samochodu (doczepiany do szelek) lub transporter (również zabezpieczony pasami, aby w razie gwałtownego hamowania pozostał nienaruszony). Klatka musi znajdować się na tylnych siedzeniach, a nie pomiędzy nogami pasażerów. Większe zwierzęta powinny zostać umieszczone w transporterze w bagażniku (oczywiście w przypadku samochodów typu kombi czy SUV - pupil musi mieć stały dostęp powietrza).

Jak uspokoić psa w samochodzie?

Jeżeli w trakcie podróży pies będzie niespokojny, nie należy dawać mu do zrozumienia, że znajdujemy się w sytuacji nietypowej. Uciszanie psa, głaskanie go czy przytulanie może spotęgować jego reakcje. Jeżeli jest duże ryzyko, że nasz czworonóg będzie bardzo pobudzony w trakcie jazdy można zakupić dla niego obrożę uspokajającą z feromonami lub po prostu zasięgnąć konsultacji weterynarza i ewentualnie kupić dla pupila odpowiednie leki.

Transport psa w samochodzie z wypożyczalni - jak zrobić to dobrze?

Pamiętaj, że musisz zwrócić samochód w nienaruszonym stanie. Efektem transportu pupila w aucie mogą być zabrudzenia, np. z błota z sierści. Poza tym warto pamiętać, że bardzo często zdarza się, iż pies wymiotuje w samochodzie (choroba lokomocyjna u psa to powszechne zjawisko). Jeżeli zdarza się to nagminnie, warto udać się po odpowiednie środki do weterynarza. Przyda się też zabezpieczająca mata dla psa do samochodu. Dzięki temu kanapy nie zostaną zabrudzone.

Jeżeli masz pytania/wątpliwości na temat przewozu zwierząt wynajętym samochodem, skontaktuj się z nami. Skorzystaj z usług naszej wypożyczalni samochodów.

Powrót do strony blogowej