Ograniczenia wiekowe przy wynajmie samochodu - Carmines
Menu
×

Ograniczenia wiekowe przy wynajmie samochodu

Ograniczenia wiekowe przy wynajmie samochodu

Usługa wynajmu samochodu często ułatwia życie: nie trzeba martwić się o komfort podróżowania podczas wyjazdów turystycznych czy służbowych. Gdy nasze auto ulegnie awarii, także z łatwością możemy wynająć samochód i nie martwić się o logistykę związaną z codziennymi obowiązkami. Czy jednak istnieją jakieś ograniczenia, kto może skorzystać z samochodu i jaki jest limit wiekowy wyznaczany przez wypożyczalnie? Wyjaśniamy warunki dotyczące wieku przy wynajmie samochodu.

Minimalny wiek do wypożyczenia samochodu

Wynajem auta w niektórych krajach jest możliwy od 18. roku życia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w różnych krajach są różne regulacje. W większości z nich regułą jest, że wynajem auta jest możliwy od 21. roku życia, pod warunkiem, że posiada się prawo jazdy minimum przez 1 rok. Wypożyczalnie nie respektują tymczasowych praw jazdy.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że kierowcy poniżej 26. roku będą najprawdopodobniej obciążani dodatkową opłatą wynikającą z młodego wieku i krótkiego doświadczenia jazdy samochodem. To tzw. opłata dla młodych kierowców.

Czy istnieje górny limit wieku przy wypożyczaniu samochodu?

W większości krajów europejskich taki limit nie istnieje, są jednak firmy wynajmujące, które takie ograniczenia nakładają. Ich celem jest ograniczenie ryzyka wypadków drogowych potencjalnie powodowanych przez seniorów. Najczęściej wówczas taki limit dotyczy 75. roku życia.

Wiele firm przy wypożyczeniu samochodu przez seniora nakłada ograniczenie w postaci dodatkowych dokumentów, bez których usługa nie zostanie zrealizowana. Chodzi o zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, informacja o ważności prawa jazdy czy informacja od ubezpieczyciela wykazująca niedawne wypadki.

Seniorzy, podobnie jak kierowcy poniżej 26. roku życia, również powinni liczyć się z dodatkowymi opłatami. Może też zdarzyć się sytuacja, w której ze względu na podeszły wiek, nie będzie możliwe wypożyczenie konkretnych klas i modeli pojazdów.

Ograniczenia wiekowe a wynajem auta – dodatkowe informacje

Warto pamiętać, że limit wiekowy, zarówno ten dolny, jak i górny, jest ustalany indywidualnie przez każdego dostawcę. Takie informacje znajdziemy w każdej wypożyczalni. Ograniczenia na ogół są regulowane przez kraj, w którym będziemy zwracać pojazd. Warto zapoznać się z przepisami drogowymi w kraju docelowym. Może się zdarzyć, że młodsi i starsi kierowcy zostaną zobowiązani do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zamiast podstawowej ochrony. Możliwe są również wyłączenia niektórych modeli i klas pojazdów ze względu na wiek użytkownika. I tak młodzi kierowcy i seniorzy najprawdopodobniej nie skorzystają z samochodów sportowych i luksusowych. Za to bez problemu będą mogli wynająć auta z kategorii mini, ekonomicznej i kompaktowej.

Rezerwacja samochodu a ograniczenia wiekowe

Przy dokonywaniu rezerwacji w naszej wypożyczalni, zawsze podaj informację o wieku, tak abyśmy od razu mogli przedstawić ewentualne ograniczenia i koszty związane z warunkami najmu. Oferta Carmines obejmuje wiele modeli, jest zróżnicowana i elastyczna pod kątem kierowców w dolnym i górnym limicie wiekowym. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy optymalne rozwiązania.

Powrót do strony blogowej