Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu? - Carmines

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Wynajem samochodu to bardzo wygodne rozwiązanie, które pomoże Ci dotrzeć do celu, przetransportować rzeczy lub zorganizować spotkanie biznesowe. Zanim jednak zdecydujesz się na usługi wypożyczalni, sprawdź, jakie są warunki wynajmu samochodów. Umowa wypożyczenia samochodu powinna jasno określać kwestie związane z ubezpieczeniem, odpowiedzialnością, czy też zasady korzystania z auta. Sprawdź, jak powinna wyglądać umowa wynajmu pojazdu i uniknij ewentualnych, dodatkowych kosztów.

Dokładnie przeczytaj umowę wypożyczenia samochodu!

Wynajmując samochód w rzetelnej i uczciwej wypożyczalni, czeka Cię zawarcie umowy wypożyczenia samochodu. Zanim jednak ją podpiszesz, zapoznaj się gruntownie z każdym zapisem, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Do najczęściej spotykanych nieuczciwych zagrań ze strony wypożyczalni zaliczyć można naliczanie dodatkowych opłat, np. za korzystanie z nawigacji lub fotelika dziecięcego. Umowa wynajmu auta powinna też szczegółowo opisać kwestię paliwa.

Najczęściej wypożyczane są samochody z pełnym bakiem paliwa. Umowa wynajmu samochodu powinna natomiast jasno określać, czy pojazd ma być zwrócony z uzupełnionym bakiem. Klienci stosunkowo często zapominają o tankowaniu, a podczas zwrotu auta czeka na nich przykra niespodzianka w postaci pokrycia nie tylko kosztów zużytego paliwa, ale również opłat operacyjnych. Najlepiej, więc jeśli umowa wynajmu pojazdu będzie przez Ciebie gruntownie przestudiowana zarówno przed jej podpisaniem, jak i przed zwrotem samochodu, aby wypełnić wszystkie swoje obowiązki. Takie postępowanie nie naraża Cię na ewentualne straty finansowe.

Co musi zawierać umowa wynajmu auta?

Umowa wynajmu auta powinna ściśle określać warunki najmu pomiędzy stronami wyszczególnionymi z imienia i nazwiska lub firmy. Dokument powinien zawierać wzajemne prawa i obowiązki, a także koszty, do których pokrycia będziesz zobowiązany w ramach użytkowania pojazdu. Niezwykle istotne jest określenie warunków ubezpieczenia, wysokości kaucji, kwestii paliwa i odpowiedzialności materialnej za ewentualne szkody, ilości kilometrów, jakie możesz przejechać, a także stanu technicznego pojazdu.

Sprawdź zasady ubezpieczenia samochodu i pasażerów

Umowa wynajmu samochodu powinna konkretnie opisywać zasady ubezpieczenia pojazdu. Jeśli wypożyczalnia nie uwzględnia takiego pakietu w swoich usługach, warto do niego dopłacić, aby uniknąć olbrzymich kosztów w przypadku kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia. Na tym etapie bardzo ważne jest określenie, kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie pojazdu i czy planowany jest wyjazd za granicę, ponieważ to właśnie dane tej osoby znajdą się w dokumentacji.

Sprawdź stan auta wewnątrz i na zewnątrz oraz poziom paliwa

Umowa wynajmu auta powinna zawierać protokół odbioru pojazdu. Zanim zdecydujesz się go podpisać, sprawdź dokładnie wynajmowany samochód. W dobrym oświetleniu warto przyjrzeć się istniejącym rysom, uszkodzeniom tapicerki lub innym widocznym niedoskonałościom, które wpadną Ci w oko. Ewentualne usterki natychmiast zgłoś wynajmującemu, aby nie zostać za nie obciążonym po podpisaniu niezbędnej dokumentacji. Warto też zrobić im zdjęcie, co stanowi dla Ciebie dodatkowy dowód zastanego stanu pojazdu.

Podpisana umowa wynajmu samochodu wraz z protokołem odbioru są jednoznaczne z przejęciem odpowiedzialności za pojazd. Jeśli firma wypożyczająca deklaruje pełny bak paliwa, upewnij się, że wskazówka rzeczywiście pokazuje zatankowanie do pełna. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych rozczarowań.

Limit kilometrów i wyjazd z Polski

Zdarza się, że umowa wypożyczenia samochodu zawiera limit kilometrów, jakie możesz przejechać podczas użytkowania auta. Zazwyczaj dotyczy to warunków najmu długoterminowego. Jeśli jednak uważasz, że zapis ten w jakiś sposób Cię ogranicza, możesz poprosić o jego zwiększenie. Pamiętaj jednak, że podpisana umowa wynajmu pojazdu powinna zawierać wszystkie nowe ustalenia.

Ważną kwestią jest także terytorium, po którym planujesz się poruszać wynajętym pojazdem. Jeśli zamierzasz wyjeżdżać za granicę, fakt ten musi zawierać umowa wypożyczenia samochodu. Jeśli natomiast wypożyczalnia nie wyrazi zgody na przekroczenie granicy, możesz otrzymać karę, a także utracić prawo do ubezpieczenia. Nie warto więc ryzykować.

Powrót do strony blogowej