Leasing czy wynajem - co się opłaca? - Carmines

Leasing czy wynajem – co się opłaca?

Leasing czy wynajem – co się opłaca?

Wielu przedsiębiorców, którzy stanęli przed koniecznością zakupu nowego pojazdu, poszukuje rozwiązań najlepszych pod względem finansowym i funkcjonalnym. Wśród najczęściej zadawanych pytań znajduje się odwieczny dylemat: wynajem czy leasing samochodu? Oba rozwiązania są obecnie łatwo dostępne, dzięki czemu nowy samochód można pozyskać zdecydowanie szybciej. Zanim jednak zdecydujesz się na ten ważny krok, warto przemyśleć swoje cele oraz przeznaczenie pojazdu. Dzięki temu łatwiej odpowiesz sobie na pytanie: leasing czy najem długoterminowy ? która opcja bardziej się opłaca?

Porównanie wydatków leasingu i wynajmu samochodu

Aby rozstrzygnąć dylemat: wynajem czy leasing samochodu, należy najpierw zapoznać się z tymi dla niektórych bardzo podobnymi pojęciami. Wynajem długoterminowy polega na użytkowaniu samochodu przez okres trwania umowy. Właścicielem pojazdu pozostaje jednak wypożyczalnia, a najemca staje się jedynie jego użytkownikiem. Po zakończeniu okresu umowy samochód zwracany jest do wypożyczalni bez wykupu auta. Rozwiązanie to jest idealne dla osób, którym zależy na bezproblemowym poruszaniu się nowym i sprawnym samochodem, a umowa z wypożyczalnią zazwyczaj trwa od 2 do 5 lat. Wynajem sprawdza się u osób, które nie potrzebują na własność użytkowanego pojazdu.

Leasing z kolei również stanowi pewną formę wypożyczenia pojazdu, jednak wiąże się z jego wykupem za symboliczną kwotę na końcu okresu trwania umowy. Jego zaletą jest brak wyznaczonego limitu kilometrów, jakie mogą być przejechane wypożyczonym pojazdem, a także możliwość wzięcia w leasing zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Zatem co będzie lepsze: leasing czy najem długoterminowy?

Leasing czy najem?obciążenia miesięczne

Stając przed wyborem leasing czy najem długoterminowy, warto odpowiedzieć sobie, czy zależy ci na wykupie auta po zakończeniu umowy. Ważne będzie również zapoznane się z kosztami, jakie niosą ze sobą leasing oraz najem.

Leasing i najem różnią się pod wieloma względami, jednak osoby zainteresowane w pierwszej kolejności zapewne analizują wysokości rat. Miesięczne wydatki związane z najmem długoterminowym są przystępne i dotyczą jedynie opłacenia raty oraz zakupu paliwa. W przypadku leasingu raty są wyższe, co jest związane z możliwością wykupienia auta po zakończeniu umowy. Biorąc jednak pod uwagę niższą cenę zakupu pojazdu oraz łączne koszty umowy najmu, opcja ta dla wielu osób staje się bardziej opłacalna.

Leasing, czy najem długoterminowy wymaga też wzięcia pod uwagę opcji dodatkowych. W przypadku leasingu mamy do czynienia jedynie z czystym finansowaniem pojazdu, bez ubezpieczenia, czy serwisu samochodu. Co prawda wiele firm oferujących usługi leasingowe proponuje dodatkowe ubezpieczenie, czy wsparcie techniczne, jednak ich cena doliczana jest do miesięcznych rat. Nikogo nie dziwi więc fakt, że większość osób decyduje się jedynie na samo finansowanie.

Z kolei wynajem długoterminowy bardzo często połączony jest z wieloma, ważnymi usługami dodatkowymi, jak serwis, wymiana opon, czy ubezpieczenie. Koszt tego typu usług jest już wliczony w stałą, miesięczną ratę. Ciekawostką jest, że zazwyczaj długoterminowy najem wymaga obligatoryjnego wykupienia tego typu usług. W efekcie większość wynajmujących decyduje się na pełen serwis, dzięki czemu może skorzystać z pomocy w każdej sytuacji, a jedynym kosztem dodatkowym pozostaje paliwo. Wynajem, czy leasing samochodu różni się więc także pod względem kosztów usług dodatkowych, których bez względu na wybrany pakiet i tak prędzej, czy później każdy z nas potrzebuje.

Leasing samochodu używanego czy wynajem nowego?

Wynajem, czy leasing samochodu to opcje, które mogą się opłacać, jeśli zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb. I tak leasing będzie lepszą propozycją dla osób, którym zależy na wykupieniu samochodu za symboliczną kwotę po zakończeniu umowy. Wybór ten daje dużą swobodę użytkowania pojazdu, zdejmując z użytkownika niektóre ograniczenia, jak np. limit kilometrów nakładany przez niektóre wypożyczalnie. Leasing wymaga jednak wniesienia opłaty wstępnej.

Natomiast wynajem długoterminowy to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę. Stała, miesięczna rata zwalnia w tym przypadku niemalże ze wszystkich kosztów związanych z eksploatacją pojazdu poza paliwem. Po zakończeniu umowy nie musisz natomiast poszukiwać nabywcy na eksploatowane auto, dzięki czemu możesz zdecydować się na kolejny najem i wsiąść w nowe auto. Szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Powrót do strony blogowej