Jak dbać o samochód z wypożyczalni? Poznaj najważniejsze zasady - Carmines

Jak dbać o samochód z wypożyczalni? Poznaj najważniejsze zasady

Jak dbać o samochód z wypożyczalni? Poznaj najważniejsze zasady

Decydując się na auto z wypożyczalni, warto wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać. Nie wystarczy tylko odebrać samochód i oddać go wraz z końcem okresu umowy. Dokonując zwrotu, warto przypilnować tego, by auto było w takim samym stanie, w jakim zostało odebrane, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji zaniedbań lub zniszczeń.

Mycie samochodu z wypożyczalni

Czy mycie samochodu z wypożyczalni jest konieczne? To najprostsza, jednak istotna kwestia, której nie należy bagatelizować. Wizyta na myjni powinna być regularna, aby dbać o wygląd i stan samochodu. Nie decyduj się na samodzielne mycie, ponieważ istnieje ryzyko nie tylko nieefektywnego umycia, ale także uszkodzenia auta. Korzystając z nieodpowiednich środków czy przyrządów, w najlepszym wypadku można jedynie porysować karoserię. Wybierając się do profesjonalnej myjni, ma się pewność, że korzysta się z właściwych produktów, a sama wizyta pozwoli zaoszczędzić czas.

Weź pod uwagę również to, że samo czyszczenie samochodu z zewnątrz nie wystarczy. Zamiast zastanawiać się, czy myć auto z wypożyczalni, wybierz się na myjnię i skorzystaj także z możliwości umycia oraz odkurzenia wnętrza samochodu. Jeśli czyścisz auto wewnątrz, używaj specjalnych środków, ponieważ możesz zniszczyć tapicerkę. Skorzystaj z odkurzacza, którym usuniesz kurz i brud z trudno dostępnych zakamarków.

Nigdy nie spożywaj posiłków w aucie. Tłusta plama może zakończyć się wizytą w profesjonalnej myjni i niepotrzebnym wydatkiem. Pamiętaj, by nie przewozić samochodem przedmiotów, które mogą go trwale zabrudzić czy uszkodzić.

Dbanie o stan techniczny

Nie zapomnij również o kontrolowaniu stanu technicznego pojazdu. Sprawdzaj stan oświetlenia, poziom płynów, oleju czy ciśnienie w oponach. Monitoruj i reaguj na komunikaty wyświetlane na komputerze samochodu oraz świecące się kontrolki. W razie awarii czy innych niepokojących sygnałów nie zwlekaj i skontaktuj się z wypożyczalnią.

Dbanie o samochód podczas jazdy

Pamiętaj, aby podczas jazdy najważniejsze było bezpieczeństwo. Stosuj się do przepisów ruchu drogowego, zwracaj uwagę na nawierzchnię i nigdy nie prowadź pod wpływem alkoholu. Jeśli z jakiegoś powodu nie czujesz się dobrze, nie wsiadaj za kółko. Unikaj ryzykownych zachowań takich jak np. pozostawienie samochodu z odpalonym silnikiem. Pamiętaj także o bezpieczeństwie kluczyków czy pilotów. Nie brakuje sytuacji, w których ktoś chce wykorzystać chwilę nieuwagi kierowcy.

Czy wypożyczalnia może nas obciążyć za zaniedbanie samochodu?

Wypożyczalnia samochodów zabezpiecza się przed nieuczciwymi klientami, dlatego normą jest, że odbierając samochód, wynajmujący zapoznaje się z protokołem, który określa stan auta. Zasadą jest, że wypożyczający zwraca samochód w takim samym stanie, w jakim go wypożyczył. Po oddaniu samochodu wypełniany jest protokół zwrotu pojazdu, który zawiera wszystkie wymagania dotyczące auta. Następnie pracownik wypożyczalni sprawdza jego stan. W przypadku zabrudzonego samochodu wypożyczalnia może naliczyć dodatkową opłatę za sprzątanie. Jeśli doszło do uszkodzenia pojazdu, które nie zostało uwzględnione w protokole, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz prawidłowo użytkować pojazd i o niego dbać, bezproblemowo go zwrócisz.

Jeśli decydujesz się na wypożyczenie auta, zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Unikniesz niepotrzebnego stresu w razie ewentualnej kolizji i podczas zwrotu samochodu.

Sprawdź inne nasze artykuły: "Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu - to warto wiedzieć!" i "Zwrot samochodu w wypożyczalni - o czym należy pamiętać?"

Powrót do strony blogowej