Ile osób może kierować wypożyczonym autem? - Carmines

Ile osób może kierować wypożyczonym autem?

Ile osób może kierować wypożyczonym autem?

Wynajem samochodu z wypożyczalni wiąże się z koniecznością podpisania standardowej umowy najmu. To właśnie jej zapisy określają twoje prawa i obowiązki w okresie użytkowania pojazdu. Ważnym warunkiem, który powinien zwrócić twoją uwagę, jest kwestia, kto może prowadzić wypożyczony samochód. Sprawdź, czy udostępnianie samochodu z wypożyczalni osobom trzecim jest możliwe oraz jakie wiążą się z tym konsekwencje. To bardzo ważna kwestia, jeśli wybierasz się w dalszą podróż lub planujesz wypożyczenie auta dla pracownika albo partnera biznesowego.

Udostępnianie samochodu z wypożyczalni innej osobie

Podpisanie umowy najmu to warunek konieczny, jeśli planujesz wynajem samochodu z profesjonalnej i godnej zaufania wypożyczalni. W dokumencie tym znajdziesz wszystkie warunki dotyczące użytkowania auta oraz zasad najmu razem z określeniem, ile osób zostaje upoważnionych do jego prowadzenia. Realia pokazują jednak, że udostępnienie samochodu z wypożyczalni zazwyczaj przysługuje tylko jednej osobie. Mowa tutaj o najemcy, który podpisał umowę najmu. Jednak jeśli zależy Ci, aby więcej osób miało prawo do kierowania pojazdem, należy zgłosić to na etapie wynajmowania samochodu.

Dlaczego? Udostępnienie samochodu jedynie kierowcy nie znaczy, że autem może poruszać się tylko jedna osoba. Wiele wypożyczalni dopuszcza również innych kierowców, pod warunkiem wpisania ich do umowy. Fakt ten bardzo często wiąże się z dodatkową opłatą, która jednak daje większy komfort poruszania się, dlatego warto ponieść dodatkowe koszty. Jest to szczególnie istotne w dalszych trasach, kiedy wymagane są zmiany kierowców lub w przypadku firm, które wynajmują samochody dla swoich pracowników lub partnerów biznesowych.

Dodatkowa opłata związania z upoważnieniem kolejnego kierowcy do prowadzenia pojazdu zazwyczaj nie jest na szczęście wysoka. Wiele wypożyczalni z tego tytułu dolicza sobie za dobę dodatkowe 5-10 zł, co nie jest tak dotkliwe dla portfela najemcy. Jeśli więc nie masz pewności, czy będziesz w stanie przez cały okres najmu pełnić funkcję kierowcy, lepiej dla bezpieczeństwa zdecydować się na tę opcję.

Dlaczego lepiej nie udostępniać wynajętego samochodu innej osobie?

Udostępnianie samochodu z wypożyczalni osobom trzecim, bez wcześniejszego zgłoszenia tego faktu firmie wynajmującej pojazdy, może skutkować wieloma problemami. Niektóre wypożyczalnie w przygotowanych umowach najmu określają kary pieniężne za kierowaniem pojazdem przez osoby nieupoważnione. W praktyce jednak jest to kwestia trudna do zweryfikowania. Brak możliwości sprawdzenia, kto w rzeczywistości prowadzi samochód, jest więc bardzo często nadużywane przez najemców.

Wyobraźmy sobie sytuację, że wynajmujesz samochód na dzień lub dwa, ponieważ macie do pokonania dłuższą trasę. Podczas jazdy okazuje się, że kierowca, który podpisał umowę z wypożyczalnią, robi się senny i potrzebuje odpocząć chwilę na miejscu pasażera. Zamiana ról w takiej sytuacji nie jest legalna, a fakt ten powinien być zgłoszony wypożyczalni. Naturalnie wielu najemców tuż przed zwrotem pojazdu z powrotem zamienia się miejscami, przez co pracownik wypożyczalni pozostaje w nieświadomości. Okazuje się jednak, że scenariusz ten może wyglądać znacznie inaczej, a zaistniałe na drodze zdarzenia mogą przysporzyć wam wielu kłopotów.

Udostępnienie auta z wypożyczalni osobom trzecim najczęściej wychodzi na jaw w przypadku nieprzyjemnych zdarzeń, takich jak stłuczki, wypadki lub zarysowania. Zdarza się wówczas, że klienci wypożyczalni starają się rozwiązać tę kwestię z wypożyczalnią polubownie. Niestety jest to złamanie przepisów potwierdzonych pisemnie przez najemcę w umowie, przez co należy ponieść konsekwencje.

Umowa wynajmu powinna określać kierowcę samochodu i odstępstwa

Możliwość wypożyczenia samochodu z wypożyczalni to niewątpliwie duże ułatwienie, kiedy potrzebujesz sprawnego samochodu od ręki. Podczas podpisywania umowy, warto jednak dokładnie wczytać się w jej zapisy, a w razie wątpliwości wyjaśnić je na miejscu z pracownikiem wypożyczalni. W czasie wynajmowania auta najlepiej od samego początku szczerze powiedzieć, kto będzie się poruszał samochodem.

Umowa wynajmu wymaga dokładnego podania danych wszystkich osób, które będą upoważnione do kierowania samochodem. Jeśli auto wypożyczasz jedynie dla siebie, nie musisz martwić się o dodatkowe koszty. Te z kolei mogą pojawić się, kiedy planujesz udostępnić wypożyczony samochód innym. Na szczęście za wpisanie dodatkowych osób do umowy wypożyczalnie nie naliczają sobie wygórowanych kwot. Zazwyczaj są to ceny w granicach 5-10 zł na dobę.

Powrót do strony blogowej