Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego? - Carmines
Menu
×

Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych to opcja coraz częściej wybierana przez firmy i osoby prywatne. Niskie koszty wynajmu, nowe i atrakcyjne pojazdy, a także wygoda użytkowania sprawiają, że aż 80% firmowych aut w krajach zachodnich pochodzi z wypożyczalni. Podobny trend można obecnie zaobserwować w Polsce, a wynajem długoterminowy aut staje się coraz chętniej wybierany przez przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zwyczajnie się to opłaca.

Czym jest i jakie zasady obowiązują podczas wynajmu długoterminowego?

Praktyczny wynajem długoterminowy samochodów osobowych można porównać do leasingu operacyjnego. Różnica polega jednak na użytkowaniu pojazdu bez wykupienia go pod koniec terminu podpisanej umowy najmu. Dzięki temu opcja ta jest chętnie wybierana ? zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa.

W ramach wynajmu długoterminowego można liczyć na usługi serwisowe i administracyjne. Profesjonalne wypożyczalnie zazwyczaj proponują swoim klientom naprawy i okresowe przeglądy wynajętych samochodów, a także wykupienie polisy AC i OC. Wynajem samochodów osobowych oznacza więc dla osoby wypożyczającej jedynie regularne opłacanie ustalonych w czasie podpisywania umowy rat.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta?

Wynajem długoterminowy może mieć różny cennik w zależności od wybranej wypożyczalni, modelu samochodu oraz okresu najmu. Mechanizm wyliczania wysokości raty w tym przypadku polega na określeniu utraty wartości auta w czasie użytkowania. W praktyce podczas podpisywania umowy ustalana jest wartość auta, jaką będzie ono miało po zakończeniu najmu. Nie jest tajemnicą, że nawet najbardziej zadbane auta tracą na wartości. Fakt ten wynika z naturalnego zużycia części, przebiegu oraz obowiązującej oferty danej marki. Wiele wypożyczalni szacuje więc również, jaki przebieg będzie miało auto, kiedy odzyska je od wynajmującego klienta.

Wynajem długoterminowy zazwyczaj ma atrakcyjniejszy cennik niż tradycyjny leasing. Spadek wartości samochodu dzieli się na liczbę miesięcy, na które została podpisana umowa, co pozwala uniknąć finansowania całej wartości samochodu. Do ceny doliczane są jednak również usługi dodatkowe jak np. ubezpieczenie, okresowe przeglądy techniczne lub serwisowanie auta.

Dlaczego najem długoterminowy jest korzystniejszy od leasingu?

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych ma wiele zalet, dlatego często jest uznawany za bardziej opłacalny wybór niż tradycyjny leasing. Wariant ten przede wszystkim pozwala z góry poznać opłaty, jakie czekają Cię przez okres najmu, dzięki czemu możesz uniknąć niespodzianek, a także wpłaty wkładu własnego.

Poruszanie się nowym samochodem jest również wygodniejsze oraz bardziej oszczędne i komfortowe. Dla niektórych osób minusem jest brak możliwości wykupu pojazdu, jednak zwiększa to szanse na poruszanie się zawsze nowym samochodem. Dlaczego? Większość wypożyczalni regularnie wymienia swoją flotę, dlatego możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy nowego samochodu osobowego. Co więcej, w razie konieczności możesz poszerzyć swoją flotę bez dodatkowych kosztów. Poniesione wydatki można natomiast wpisać w koszty uzyskania przychodu działalności.

Formalności związane z wynajmem długoterminowym samochodów osobowych

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych, zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych należy rozpocząć od złożenia wniosku o finansowanie. Dokument ten pozwala zweryfikować wypożyczalni zdolność do regularnych płatności za wypożyczenie samochodu.

Jeśli otrzymasz odpowiedź pozytywną, możesz przystąpić do podpisania umowy na użytkowanie pojazdu. Na tym etapie konieczne jest dołączenie wymaganej dokumentacji. Potem pozostaje już tylko ustalenie dogodnego terminu odbioru pojazdu.

Jakie samochody można wynająć długoterminowo?

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych zazwyczaj obejmuje nowe modele, które będą doskonałym wyborem na dłuższy czas. Możesz zdecydować się nie tylko na wypożyczenie małego auta osobowego jak np. Renault Megane, ale także busy osobowe lub dostawcze.

Powrót do strony blogowej